Nemzetközi ügyfelek, globális kihívások: Mire figyelj freelancerként?

0
33
freelancer nemzetközi ügyfelekkel

Az online világ  egyre inkább lehetővé teszi, hogy határokon átívelően dolgozz. Külföldi ügyfelek révén magasabb fizetésre, izgalmas projektekre és szélesebb kapcsolati hálóra tehetsz szert. Ugyanakkor a nemzetközi piacra lépés új kihívásokat is hoz magával: az adózási kérdésektől kezdve a pénzkezelésen át egészen a jogi kérdésekig. Nem mindig egyszerű átlátni, hogyan navigálj ebben a komplex környezetben. Összegyűjtöttük ezzel kapcsolatban a legfontosabb tudnivalókat.

A freelancerek egyre nagyobb része dolgozik külföldi megbízóknak, köszönhetően az olyan online munka oldalaknak, mint az Upwork, a Fiverr, vagy a Toptal. (Ha érdekel hogyan szerezhetsz ügyfeleket az online munka oldalakon ebben cikkben több hasznos tippet találhatsz.)

A nemzetközi piacon való jelenlét számos előnnyel jár, de extra odafigyelést és adminisztrációt is igényel. Az EU-n belüli és kívüli számlázás eltérő szabályok szerint működik, így fontos tisztában lenned például azzal, hogy szükséged van-e közösségi adószámra, és milyen adókat kell fizetned a jövedelmed után.

szabadúszó nemzetközi ügyfelek

Hogyan dolgozz sikeresen külföldi ügyfelekkel?

Ha külföldi ügyfeleknek is dolgozol, néhány fontos szabályra érdemes odafigyelned, hogy elkerüld a jogi és pénzügyi problémákat, valamint biztosítsd a gördülékeny kommunikációt és az időben történő kifizetéseket. Lássuk a legfontosabbakat:

  • Mindig legyen írásos megállapodásod a megbízóiddal, még akkor is, ha online munka oldalon keresztül dolgozol. Így elkerülheted a félreértéseket és a fizetési problémákat. A nemzetközi szerződéseknél szentelj kiemelt figyelmet a joghatóságra és az esetleges vitarendezési módokra.
  • Ha az ügyfeleid különböző időzónákban dolgoznak, használj naptár-integrációkat, mint a Google Calendar vagy Calendly, hogy könnyebben tudj velük időpontot egyeztetni.
  • Ha az EU-n belüli vállalkozásnak számlázol, érdemes kiváltanod egy közösségi adószámot. Így elkerülheted a magyar áfa felszámítását, és az ügyfeled a saját országában fizetheti meg az áfát. Enélkül viszont áfásan kell számláznod, ami versenyhátrányt jelenthet. 
  • A magyar SZJA, KATA vagy átalányadó mellett figyelj arra is, hogy egyes országokban forrásadó is terhelheti a bevételedet.
  • Magánszemély vagy cég a megbízód? Az áfamentesség és a fordított adózás szabályai eltérhetnek az EU-n belüli és kívüli számlázásnál. Járj utána, hogy pontosan mi vonatkozik az adott megbízásra.
  • Ha pedig többféle valutában kapsz kifizetéseket, érdemes devizaszámlát nyitnod, hogy elkerüld a kedvezőtlen árfolyamváltásokat. Gondold át, hogy milyen pénznemben fogod tartani a pénzed, és figyelj oda az árfolyammozgásokra. Érdemes olyan fintech megoldásokat használnod, amelyek gyorsabb és költséghatékonyabb utalásokat biztosítanak. A Revolut például lehetővé teszi a több valutában történő kifizetést, míg a Wise az olcsó nemzetközi utalások miatt népszerű választás.

    szabadúszók bevételei többféle valutában

Digitális nomádként hogyan érinti a külföldi munkavégzés az adózást?

Digitális nomádként a kérdés még összetettebb. Ha több országból dolgozol huzamosabb ideig, joggal merül fel benned a kérdés, hogy hol kell adót fizetned.

szabadúszók, digitális nomádok nemzetközi ügyfelekkel

Utána kell járnod az érintett országok adózási szabályainak, hogy elkerüld az esetleges jogi problémákat és a felesleges adóterheket. Emellett arra is oda kell kell figyelned, hogy van-e kettős adóztatás elkerülésére vonatkozó egyezmény az érintett országok között. Ez ugyanis megakadályozza, hogy két helyen kelljen adót fizetned ugyanarra a bevételre.

A legtöbb országban, ha egy személy 183 napot vagy többet tartózkodik egy naptári évben az adott országban, akkor adórezidensnek minősül, azaz köteles az adott országban adózni. 

Ám jó hogy, ha tudod, hogy az adórezidencia megszerzése nem automatikus, és nem elegendő hozzá hosszú ideig egy adott országban tartózkodni. Az adóhatóságok különböző szabályokat és kritériumokat alkalmaznak annak megállapítására, hogy mikor válik valaki adórezidensé, és mikor veszíti el ezt a státuszt. Például, hogy melyik országban van bejegyezve a vállalkozásod, ténylegesen hol végzed a munkád, vagy milyen típusú bevételeid vannak (pl. szolgáltatásnyújtás, jogdíj, tőkejövedelem). De azt is vizsgálhatják, hogy hol él a családod, vagy vannak üzleti érdekeltségeid.

Néhány ország, (például az Egyesült Államok) globálisan adóztatja az állampolgárait, függetlenül attól, hogy hány napot töltenek az országban. Ez azt jelenti, hogy egy amerikai állampolgárnak akkor is adóznia kell az Egyesült Államokban, ha évekig külföldön él és dolgozik. Ezzel szemben más országok(, mint például Magyarország), csak azokat adóztatják, akik az adott évben 183 napot vagy annál többet töltenek az országban.

Az adórezidencia nem csupán az adófizetési kötelezettséget határozza meg, hanem azt is, hogy melyik ország társadalombiztosítási rendszerében vagy jogosult ellátásokra.

Ha több országban is adózol rövidebb időszakokban, a nyugdíjjogosultságod megoszlik, és az egyes országok rendszereitől függ, hogy ezek hogyan számítanak bele a későbbi ellátásaidba. Az Európai Unióban például a jogosultságokat össze lehet vonni a különböző tagállamokban eltöltött időszakok alapján, de EU-n kívüli országok esetében ez nem mindig ilyen egyszerű.

szabadúszók nemzetközi ügyfelekkel - nyugdíjjárulék illusztráció

Ha nem biztos abban, hogy milyen szabályok vonatkoznak rád, érdemes konzultálnod egy adótanácsadóval vagy jogásszal, aki segíthet a szabályok értelmezésében és annak megállapításában, hogy melyik országban kell adóznod. Az adóhatóságok az adott ország adózási szabályaival kapcsolatos részletes tájékoztatót is nyújtanak számodra, amely segíthet a helyes döntés meghozatalában.

Jól jönne a szakértői segítség? Jelentkezz konzultációra a FreelancerBlog stratégiai partnerénél, a Proactive Bookkeepingnél!