Hogyan kezeld a külföldi bevételeidet freelancerként vagy digitális nomádként?

0
7
Külföldi bevételek kezelése freelancerként, digitális nomádként

Ha külföldi ügyfeleid vannak, és többféle valutában fizetnek, akkor a profitod egy részét felemészthetik a tranzakciós költségek és az árfolyam-ingadozás. Ismerd meg a különböző számlakezelési és fizetési megoldások előnyeit, és válassz gördülékeny és költséghatékony megoldást bevételeid kezelésére.

Külföldi bevételek kezelése: hogyan marad több pénz a zsebedben?

Az online munka oldalaknak és a digitális szolgáltatásoknak köszönhetően Magyarországról is egyre többen dolgoznak külföldi ügyfelekkel. Bár ez nagyszerű lehetőség a jövedelmed növelésére, a különböző valuták kezelése olyan kihívásokat hozhat magával, amik  befolyásolhatják a profitodat és növelhetik az adminisztrációs terheidet.

Ha eltérő pénznemekben kapod a kifizetéseket, az erősödő vagy gyengülő forint jelentős eltérést jelenthet számodra. Ha például egy hónapban 1 000 eurót kapsz egy ügyféltől, de a forint árfolyama időközben 2-3%-ot változik, ez akár több tízezer forint különbséget is jelenthet a végső bevételedben.

Külföldi bevételek, árfolyamkockázat

Hogyan védekezhetsz az árfolyamkockázat ellen?

Az árfolyam-ingadozások kezelésére több lehetőség is kínálkozik, és a megfelelő megoldás kiválasztása segíthet minimalizálni a pénzügyi veszteségeidet.

  • A többdevizás számlák egyik előnye, hogy lehetőséget adnak arra, hogy különböző valutákban tartsd a pénzed. Így akkor válthatsz, amikor az árfolyam számodra kedvezőbb. Akár árfolyamfigyelést is alkalmazhatsz, így automatikusan is átválthatod a pénzed egy előre beállított kedvező árfolyamon.

​Magyarországon számos bank kínál többdevizás számlákat, amelyek lehetővé teszik az ügyfelek számára, hogy különböző valutákban vezessék pénzügyeiket. Ezek általában euróban, amerikai dollárban és a főbb devizákban érhetők el (például az OTP-nél 12 féle devizában, az Erste Banknál 5 féle, a K&H-nál 4 féle devizában takaríthatsz meg). A szolgáltatások és díjak bankonként változnak, ezeknek érdemes részletesen utána járnod. 

  • A fintech szolgáltatások gyakran alacsonyabb költségekkel járnak a hagyományos bankokhoz képest. Gyorsak, egyszerűek, kedvezőbb árfolyam átváltást tesznek lehetővé, és jellemzően alacsonyabb tranzakciós és számlavezetési költséggel járnak, mint a hagyományos banki megoldások. 
külföldi bevételek freelancerként, fintech pénzügyi szolgáltatások, többdevizás számlák


Ezek a legnépszerűbb megoldások:

Wise (korábban TransferWise): egy nemzetközi pénzszámla, ami 160 országban elérhető és akár 48 féle pénznemben lehetővé teszi az utalások küldését és fogadását. Villámgyors, alacsony díjakkal használható, és akár 48 órás árfolyamrögzítést is lehetővé tesz. Ha bővebben is olvasnál a Wiseról ezt a cikket ajánljuk.

fintech többdevizás számlacsomagok freelancereknek, Revolut bankkártya

Revolut: digitális banki szolgáltatás, amely lehetővé teszi több pénznem egyidejű tárolását és kezelését. Ingyenes és fizetős csomagokat, különböző befektetési lehetőségeket is elérhetsz, sőt kifejezetten szabadúszóknak szóló csomagot is választhatsz. A számlán belül akár 34 féle pénznemben küldhetsz, fogadhatsz és válthatsz át pénzt. A Revolut előnyeiről és hátrányait jól összefoglalja ez a cikk.

Lightyear: egy észt online befektetési platform, amit 2023 óta érhetsz el Magyarországról is. Ez a platform a megtakarításokhoz lehet hasznodra. A platform ugyanis hozzáférést biztosít több mint 3500 részvényhez, ETF-hez és különböző pénzpiaci alapokhoz, így széleskörű befektetési lehetőségek kínál. Bővebben itt olvashatsz a Lightyearről.

A nemzetközi pénzügyi tranzakciók gyakran rejtett költségekkel járnak. Sok hagyományos bank és online platform magas átutalási díjakat számít fel nemzetközi tranzakciók során (ez a tranzakció összegétől függően akár 1-5% is lehet), és gyakran a piaci árfolyamnál kedvezőtlenebb árfolyamot használnak a deviza átváltások alkalmával.

Kérj szakértői segítséget a pénzügyekben és a számodra legmegfelelőbb bank kiválasztásában! Fordulj bizalommal a Proactive Tanácsadó csapatához, akik a bankoktól és biztosítóktól független Bankmonitor partnereként segítenek megtalálni a legjobb megoldást.

Külföldi bevételek adózása freelancerként

Külföldi devizában érkező bevételek adózási kérdései

A külföldi bevételek kezelése nemcsak pénzügyi, hanem adózási kérdéseket is felvethet. A különböző országok eltérő szabályokat alkalmaznak a külföldről érkező jövedelmekre, és Magyarországon is több tényezőt kell figyelembe venned. Például más-más szabályok érvényesek rád KATA-sként, átalányadózóként és cégként. Ha bizonytalan vagy konzultálj egy adótanácsadóval, aki segít a legjobb adózási struktúra kialakításában.

Ha magyar állampolgár vagy, az év nagyobb részében Magyarországon tartózkodsz, és kizárólag belföldön van állandó lakóhelyed, akkor magyar illetőségűként kell adóznod. A külföldről érkező bevételek szabályozásáról ezt a NAV információs füzetet érdemes részletesen átnézned.

Néhány dolog, amire figyelned kell:

  • Bevételek áfa-kezelése: Ha másik EU-s országból érkező vállalkozástól kapsz bevételt, azt a számlázás során az áfa területi hatályán kívüli ügyletként kell kezelned. Ennek feltétele, hogy a partnered rendelkezzen érvényes EU-s adószámmal. Ha az ügyfeled az EU-n kívül van (pl. USA, Egyesült Királyság), akkor áfa nem kerül felszámításra, de a bevételt a magyar adószabályok szerint be kell vallanod.
  • Árfolyam és bevétel elszámolása: A devizában érkező bevételeket forintosítani kell a könyvelésben. Ehhez a Magyar Nemzeti Bank (MNB) hivatalos árfolyamát vagy a vállalkozás által választott más árfolyamot kell alkalmazni.
  • Ha a külföldi pénznemben kapott bevételt az MNB árfolyamán váltod, akkor a  jövedelem típusának függvényében két lehetőséged van az átváltásra:
    • A bevétel megszerzésének napján érvényes árfolyam szerint.
    • Az előző hónap 15-én érvényes árfolyam szerint.

A megfelelő pénzügyi rendszer kialakítása nemcsak időt és pénzt takarít meg, hanem hosszú távon is kiszámíthatóbbá és biztonságosabbá teszi a vállalkozásodat. Légy tudatos, tervezz előre, és hozd ki a legtöbbet a külföldi bevételeidből. 

Ha bizonytalan vagy az adózási kérdésekben, kérj szakértői segítséget és jelentkezz konzultációra a Proactive Bookkeeping-nél!